Autopojistky

Již více než 40 let znají zákazníci firmu TESLA Blatná jako spolehlivého dodavatele širokého sortimentu automobilových pojistek a pojistkových držáků.

Typy autopojistek



2 - 30A


1 - 40A


20 - 100A


30 - 200A


40 - 500A

30 - 175A


35 - 500A


20 - 120A


5, 8, 16, 25A


0,5 - 10A

Pojistka je malá, ale velmi důležitá bezpečnostní součástka. Je určena k tomu, aby včas přerušila proud, který překračuje jmenovitou hodnotu proudu, uvedeného v bezpečnostních specifikacích výrobců pro vodiče a další součásti obvodů. S pojistkami naší firmy se můžete cítit ve Vašem automobilu bezpečně. Konstrukce všech pojistek a pojistkových držáků firmy TESLA splňuje nebo překračuje specifikace OEM pro bezpečnost a technické parametry.

Jako doplňkový sortiment jsou nabízeny ploché pojistky se světelnou indikací a to typy Extra MINI, MINI, ATO, MAXI. V motorových vozidlech slouží pojistky MIDI, MEGA a páskové k ochraně silových rozvodů a elektrických zařízení, ploché a válečkové pojistky jsou určeny k ochraně nízkonapěťových systémů a přístrojů. Hodnoty jmenovitého proudu jsou u pojistek vyznačeny ražením nebo potiskem a odlišnými barvami izolačního tělesa pojistky vždy pro danou hodnotu proudu. Pro trh s náhradními díly jsou pojistky dodávány v blistrovém balení nebo v balení hromadném s počtem dodaných kusů 5 až 100 dle typu pojistek.


Nožové pojistky


V současné době jsou nožové pojistky celosvětovým standardem pro automobilové pojistky a nejběžnějším typem pojistek používaných výrobci automobilů na celém světě. V dnešních vozidlech je více elektrických obvodů. Více obvodů vyžaduje více pojistek a současně výrazně omezuje místo pro jejich zástavbu. Jsou zapotřebí stále nové typy pojistek, jako jsou multipojistky a kompaktnější typy.


Nožové pojistky

Cartridge pojistky


Vyšší jízdní komfort vedl k zavedení různých nových funkcí, jako jsou elektricky ovládaná okna, automatické stěrače a klimatizace. Bylo zapotřebí pojistek s jinou charakteristikou. Na rozdíl od vývodových pojistek nové pojistky zpožďují nárůst teploty doprovázející vysoké proudy, a zabraňují tak svému okamžitému přehoření. Pro tento nový typ pojistek se používá označení „pomalu tavné pojistky“. Do některých typů byla také přesunuta samičí část zapojení, aby se zvýšila spolehlivost obvodu.


Cartridge pojistky

Bolt down pojistky


Pojistky Bolt down jsou určeny zejména k ochraně elektrických kabelů, které spojují baterii a alternátor. Často nahrazují pojistkové tavné pásky, které mají méně přesné parametry. Pásková pojistka je plochý pojistkový prvek v krytém i nekrytém provedení. Pouzdrová verze má okénko pro vizuální kontrolu tavného prvku. Typické aplikace lze nalézt ve vozidlech s dieselovým motorem a u nákladních vozidel a autobusů.


Šroubové pojistky

Držáky pojistek a klasické pojistky


Klasické pojistky

Pojistky, které se již v nových automobilech nepoužívají. Skleněné pojistky jsou ve skleněných trubicích s kovovými čepičkami, které uzavírají tavný prvek. Pojistky se liší délkou a průměrem v závislosti na proudu. Pojistky typu torpédo se používaly ve starších modelech automobilů vyráběných v Evropě. Tento typ pojistky se skládá ze žáruvzdorného tělesa s tavným prvkem, který obepíná vnější tělo pojistky.




Klasické pojistky

Držáky pojistek a pojistkové skříně

Společnost TESLA nabízí ucelenou řadu držáků pojistek, pojistkových bloků a pojistkového příslušenství pro mnoho automobilových a průmyslových aplikací. Držáky pojistek pro pojistky automobilového typu zahrnují držáky pro pojistky MINI, ATO, MAXI, MIDI, MEGA, páskové a CARTRIDGE pojistky. Pojistkové držáky jsou k dispozici pro všechny druhy připojení včetně montáže na tištěné spoje. Sortiment pojistkových bloků nabízí modulové řešení až pro dvanáct ATO pojistek.


  • Na ploché pojistky
  • Modulové držáky
  • Držáky na MAXI pojistky
  • Držáky na páskové pojistky

Držák1
Držák2
Držák1
Držák2

Vnitřní konstrukce


Nožové pojistky

Nožová pojistka

Cartridge pojistky

Pojistka cartridge

Bolt down pojistky

Pojistka bolt down

Víte, že...


Správné žárovky do auta se musí dát nasadit do patice, měly by dostatečně dlouho vydržet, dostatečně svítit a zároveň nesmí příliš oslňovat. To jsou základní atributy, které by vám měly stačit k tomu, abyste věděli, jakou žárovku koupit.


Typ žárovky nejlépe zjistíte v návodu k obsluze auta, nebo po vyjmutí vadné žárovky. U moderních aut s oddělenými světly pro tlumená a dálková světla to budou jednovláknové patice autožárovek H7, u jednodušších světel dvouvláknové žárovky H4. Toto označení je uvedeno na krabičce i na patici autožárovky.


Důležité je napětí a příkon žárovky. Osobní auta musí mít homologované žárovky pro noční a denní svícení vždy 12 V a příkon 55 W. U nákladních vozů je napětí 24 V. Tyto údaje najdete přímo na autožárovce.


U chytrých aut ale často nelze vyměnit klasickou žárovku do auta za ledkovou, protože auto vnímá LED žárovku, díky její nízké spotřebě, jako prasklou žárovku. Tento problém dokáže vyřešit označení CAN BUS. Pokud je u žárovky toto označení, znamená to, že vám moderní automobily nebudou LED žárovku hlásit jako vadnou žárovku, ani detekovat nízkospotřebovou LED autožárovku, ale žárovka bude normálně svítit.